fbpx

Na lwowskiej fali

Danuta Skalska jest dziennikarką i autorką “Lwowskiej Fali”, audycji emitowanej od 2006 roku w Radiu Katowice, poświęconą historii i kulturze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej.

W programie stawia pytania o tożsamość i korzenie z uwzględnieniem charakterystycznego, kresowego humoru.


Urodziła się 25 czerwca 1945 we Lwowie. Jest założycielką oraz prezesem Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu oraz rzecznikiem prasowym Światowego Kongresu Kresowian. Jest także organizatorką Światowych Zjazdów Kresowian na Jasnej Górze.
Z jej inicjatywy powstało w Bytomiu Centrum Kresowe, w którym odbywają się spotkania, prelekcje i koncerty z udziałem gości z całego świata. Danuta Skalska od lat angażuje się w kwestę na rzecz odbudowy Cmentarza Orląt we Lwowie oraz akcje charytatywne, takie jak „Zaświeć gwiazdko dla Polaków na Ukrainie”. W dziennikarskim rankingu 2004 r. znalazła się wśród stu najbardziej znanych kobiet na Śląsku.


Odznaczona m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi za pracę pedagogiczną, nagrodą Polonia Mater Nostra Est, medalem miasta Bytomia, nagrodą „MUZA 2005” oraz licznymi nagrodami środowisk kresowych i Polonii amerykańskiej. Ponadto jest autorką książki „Mózg na ścierce, czyli dwa łyki Ameryki” i spektaklu teatralnego przedstawiającego problemy polskiej emigracji.
Pisze też scenariusze dla kabaretu Pacałycha, którego jest założycielką. W repertuarze grupy znajdują się m.in. piosenki lwowskiej ulicy, emigracyjne utwory Feliksa Konarskiego i Mariana Hemara.

Premiera odcinka programu Marianny Dufek “Portret subiektywny” 28 czerwca o godz. 18. na antenie TVP3 Katowice, a potem do obejrzenia na naszym kanale YouTube w jakości HD.

Program zrealizowany w Fabryce Porcelany w Katowicach.

Partnerem odcinka jest JSW S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim !!!
%d