fbpx

Malarka z powołania

Jestem malarką z powołania. Wybrałam inną drogę – nauki malarstwa w pracowni mistrza I wspominam o młodości w Katowicach, wyborze artystycznej drogi, karierze we Włoszech i powrotach do Polski- mówi Ewa De Iulis Błaszak Mariannie Dufek w “Portrecie subiektywnym”.

Malarka i graficzka. Urodziła się w Katowicach, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika. Od 1973 r. mieszka we Włoszech, w miejscowości Corridonia. Uczyła się sztuki malarskiej w pracowniach wybitnych malarzy włoskich, takich jak: Angelo Balistreri czy Umberto Peschi.


W 1995 roku zorganizowała wraz z mężem G. De Iulisem i z prezesem ZPAP w Krakowie, profesorem Adamem Brinckenem, wymianę artystyczną miedzy Regionem Marche i Krakowem, przy czynnej współpracy Instytutu Polskiego w Rzymie oraz Instytutu Kultury Włoskiej w Warszawie i w Krakowie i z tej okazji został wydany katalog „Sztuka Rytownicza w Marche”. Współzałożycielka Związku Kulturalnego „Alberto i Umberto Peschi” w Macerata.

Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Włoszech i za granicą. Laureatka nagród: Premio Arte d’Avanguardia w Pompejach (1985), Premio Nobel Top w Mediolanie (1986), Piccola Europa w Sassoferrato (1994) i Premio Marche (1996). Od czasu pierwszej wystawy indywidualnej w Palazzo dei Priori w Fermo wystawia swoje prace często na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
W 1988 roku malarstwo Ewy De Iulis Błaszak zyskuje uznanie krytyka i pisarza Marcella Venturoli, który zgłasza ją do Katalogu Włoskiej Sztuki Współczesnej Bolaffi.


Premiera odcinka w środę, 21 czerwca o godz. 18. na antenie TVP3 Katowice, a potem odcinek do obejrzenia na naszym kanale na YouTube.

Program zrealizowany we wnętrzach Fabryki Porcelany w Katowicach.

Partnerem odcinka jest JSW S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim !!!
%d