fbpx

Napał

Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski – to Ryszard Pawłowski, z którym Marianna Dufek w “Portrecie subiektywnym” rozmawia nie tylko o górach, ale także o przyjaźni.

Doświadczenie, umiejętności, kondycja, partnerzy- co jest najważniejsze w górach?
Czy wspinanie to coś więcej niż sport? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z Ryszardem Pawłowskim. O miłości do gór, o uzależnieniu, z którego trudno wyjść, a także o szczęściu z Ryszardem Pawłowskim rozmawia w „Portrecie Subiektywnym” Marianna Dufek.

Z rodzinnego Rypina, sennego miasteczka na pograniczu Pomorza i Mazowsza do gór było bardzo daleko. Dla młodych oprócz rolnictwa nie było tu innych perspektyw. Rysiek, rocznik 1950, jak większość chłopaków znad Rypienicy zastanawiał się, czy jechać na północ do stoczni Trójmiasta, czy na południe, na Śląsk. Wybrał Zasadniczą Szkołę Górniczą w Katowicach.

Po skończeniu nauki w technikum górniczym pracował w kopalni węgla kamiennego około 115 lat. Równocześnie studiował wieczorowo na Politechnice Śląskiej. Zanim rozpoczął przygodę ze wspinaczką, przez 3 lata działał w środowisku grotołazów. Tam wspólnie z młodym Jerzym Kukuczką zszedł na dno najgłębszej i najdłuższej jaskini w Polsce, Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Najbardziej ambitne tatrzańskie drogi na Kazalnicy Mięguszowieckiej pokonywał samotnie, tkwiąc zimą po kilka dni w ścianie. Nawet nawykli do morderczego wysiłku klubowi koledzy nie mogli zrozumieć, co go popycha ku tak ekstremalnym wyczynom i z pobłażliwością dla kogoś, kto odbiega od normy, mówili o Pawłowskim “Napał”, czyli nieprzeciętnie napalony na góry. Wśród zdobywców najwyższych gór świata Ryszard Pawłowski jest rekordzistą. Trzy razy stawał na Mount Evereście. 23 razy był na szczycie Aconcagua i tyle samo na Ama Dablam, świętej górze Nepalu. Na Mt. McKinley, najwyższą górę Ameryki Północnej, wspiął się dotychczas dziewięć razy. Zdobył też najtrudniejszą górę Świata K-2 od strony Chin.

24 października 1989 roku był partnerem Jerzego Kukuczki w jego ostatniej wspinaczce na południowej ścianie Lhotse, podczas której Kukuczka odpadł od ściany i wskutek pęknięcia liny poniósł śmierć. Więcej o bohaterze programu tu.

Premiera najnowszego odcinka “Portretu subiektywnego w środę, 24 maja o godzinie 18. na antenie TVP3 Katowice.

Program zrealizowany w Fabryce Porcelany w Katowicach. Zdjęcia Kamil Dufek.

Partnerem odcinka jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim !!!