Michał Rosa

Gościem kolejnego odcinka programu Marianny Dufek „Portret Subiektywny” będzie Michał Rosa.  Premiera odcinka w piątek, 31 lipca na antenie TVP3 Katowice o godzinie 18.

Gościem kolejnego odcinka „Portretu Subiektywnego” programu Marianny Dufek będzie Michał Rosa.  Urodzony w 1953 roku w Zabrzu, absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz reżyserii telewizyjno-filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reżyser i scenarzysta.

Za film krótkometrażowy Gry i zabawy wojskowe  w 1991 roku nominowany do studenckiego Oscara. Debiutem pełnometrażowym był dramat „Gorący czwartek”  (1993), za który otrzymał nagrodę za na Festiwalu w Gdyni. Jego drugi film, „Farba” (1997) nagrodzono na festiwalach filmowych w Łagowie i w Cottbus.

Za „Ciszę” (2001) otrzymał w Gdyni nagrodę za najlepszą reżyserię, a na festiwalu w Karlovych Varach – nagrodę Jury Ekumenicznego. Kolejnym filmem Michała Rosy było, zrealizowane pięć lat później, „Co słonko widziało”.

Film otrzymał  Nagrodę Specjalną Jury w Gdyni, Nagrodę Publiczności na The New York Polish Film Festival i Nagrodę Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Łagowie. W 2008 roku powstał kolejny film Rosy  „Rysa”. Film wyróżniono również w Cottbus, Erywaniu i Batumi.

Michał Rosa jest również wykładowcą Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu  Śląskiego.

Program zrealizowany we wnętrzach ➡️ Fabryka Porcelany w Katowicach.

Partnerem odcinka jest ➡️ Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.