Profesor Andrzej Bochenek

Działo się dzisiaj w Fabryce Porcelany. Gościem Marianny Dufek był prof. Andrzej Bochenek, poważany na całym świecie naukowiec i jeden z najwybitniejszych kardiochirurgów w Polsce.

Profesor był uczniem Zbigniewa Religi i jednym z jego asystentów podczas pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce, która się odbyła 5 listopada 1985 r. w Zabrzu.

Profesor dr hab. n. med Andrzej Bochenek

Biorcą serca był 62-letni rolnik w stanie skrajnej niewydolności krążenia z powodu kardiomiopatii. Chory przeżył ten zabieg 6 dni. Kolejno w następnych miesiącach zespół prof. Religi wykonał 4 dalsze transplantacje serca. Najbardziej szczęśliwa okazała się 4. z nich. Chory po miesiącu pobytu w klinice został wypisany do domu w stanie ogólnym „bardzo dobrym”.

Andrzej Bochenek, który w połowie lat 80. miał już za sobą dekadę praktyki lekarskiej, ale był dopiero na początku kariery wybitnego kardiochirurga. Gdy dowiedział się, że w Zabrzu doc. Religa buduje zespół, wrócił ze stażu w Wielkiej Brytanii. W 1984 r. pojawił się w gabinecie prof. Religi i spytał o możliwość pracy u niego.

Marianna Dufek i prof. Andrzej Bochenek

Co było dalej? O tym wkrótce dowiecie się w kolejnym odcinku „Portretu subiektywnego”, który w listopadzie będzie miał premierę na antenie Telewizji Katowice.

Partnerami projektu są Miasto Katowice oraz Fabryka Porcelany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.