fbpx

Górnik, który został pisarzem

Ginter Pierończyk to emerytowany górnik, który po „restrukturyzacji górnictwa” został pisarzem. Jest jednym z dwóch pomysłodawców Klubu Twórców Górnośląskich Karasol.

Założycielami Karasola, który była autorskim pomysłem z 2016 roku Gintera Pierończyka jest on i Aleksander Lubina. Pierończyk w 2013 roku zgłosił się do Biblioteki Śląskiej w Katowicach na kurs dla początkujących pisarzy prowadzony w ramach Klubu Twórczego Pisania Marty Fox.

Żartem mówi, że że urodził się jak wiele dzieci na Śląsku w kuchni obok węglarki. To sprawiło, że zawód górnika od razu wpisany był do metryki. Ginter Pierończyk na emeryturze zaczął interesować się historią. W jego śląskim sercu szczególne miejsce zajmuje Załęże. Początkowo miało być to tylko zbieranie dokumentów, które zostaną przekazane potomnym. Ich bogactwo tak zaskoczyło, że zaczął pisać książki…

Autor “Trylogii załęskiej”, na którą składają się: „Asty kasztana”, „Synek z familoka” oraz „Kleofas w życiorys wpisany”. W 2018 roku w ukazała się czwarta książka Pierończyka „Meandry załęskiego sportu”, a w 2019 r. – „Plecionka”.

Premiera odcinka 27 września o godz. 18. na antenie TVP3 Katowice.

Program zrealizowany w Fabryce Porcelany w Katowicach.

Partnerem odcinka jest JSW S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim !!!
%d