fbpx

Filolog klasyczny

Literatura jest po to, by pomagała przekraczać wyobraźnię – twierdzi prof. dr hab. Zbigniew Kadłubek w rozmowie z Marianną Dufek u jej programie “Portret subiektywny”. Trudno się z tym nie zgodzić.

Zbigniew Kadłubek  – polski filolog klasyczny urodził się w 1970 roku w Rybniku. Jest komparatystą, eseistą, tłumaczem, pisarzem. Od 1 października 2018 r. dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. W 1997 r. ukończył na Uniwersytecie Śląskim studia na kierunku literaturoznawstwo.

W 2001 r. na podstawie rozprawy pt. “Barok w poezji nowołacińskiej na Śląsk” otrzymał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w zakresie literaturoznawstwa, specjalność: literatura łacińska.

10 lat później na podstawie dorobku naukowego oraz opublikowaniu rozprawy pt. “Święta Medea. W stronę komparatystyki pozasłownej” uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

Język śląski jest znakomitym tworzywem literackim. To dobry język.

Prof. Zbigniew Kadłubek w rozmowie z Marianną Dufek

W jednym z wywiadów w Tygodniku Powszechnym prof. Kadłubek tak mówił:

Homo sovieticus i homo sarmaticus wzięli się za wspólne dzieło na Górnym Śląsku. Wolność złotą albo tylko pozłacaną pomylono z roszczeniem – pięknie teraz to peerelowskie złoto świeci! Co do roszczeń, przyznam, że mdliło mnie zawsze, gdy synowie i wnukowie powstańców śląskich dysponowali większymi prawami, cieszyli się większym zaufaniem polskich władz. Jakby byli bardziej ludźmi. Mogli być łajdakami, lecz skoro ich ojciec walczył, choćby przez dwa dni, w którymś z powstań, kłaniajmy się im przeto nisko! Czczę ofiary, bo gdy człowiek oddaje za coś życie, sprawa jest zawsze poważna, gardzę jednak roszczeniem rozciągniętym na pokolenia – a to stary polski grzech.

Premiera odcinka 1 grudnia na antenie TVP3 Katowice o godzinie 18.

Program został zrealizowany we wnętrzach Fabryki Porcelany. Partnerem odcinka jest Miasto Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim !!!
%d bloggers like this: