fbpx

Farorz

Dziś nie wyobrażamy sobie kościołów bez sztuki. Ale osłabienie zainteresowania religią powoduje mniejsze zainteresowanie sztuką religijną – mówi Mariannie Dufek ks. dr Leszek Makówka, historyk sztuki i proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudzie Śląskiej-Kłodnicy.


Marianna Dufek w swoim programie “Portret subiektywny” z księdzem Leszkiem Makówką rozmawiała o sztuce, religii i byciu proboszczem.

Leszek Makówka urodził się w Knurowie. W 1989 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 maja 1995 r. W 2005 r. obronił doktorat z zakresu historii sztuki na podstawie rozprawy “Sztuka sakralna w archidiecezji katowickiej w II połowie XX wieku. Malarstwo i rzeźba” napisanej pod kierunkiem dra hab. Jana Wiktora Sienkiewicza, prof. KUL uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych.

W 2006 abp Damian Zimoń powierzył mu funkcję Przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej w Katowicach i Konserwatora Diecezjalnego. Był dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Prowadził badania nad współczesną sztuką sakralną i religijną. Od 2019 r. jest proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudzie Śląskiej-Kłodnicy.

Premiera odcinka 26 lipca o godz. 18. na antenie TVP3 Katowice, a potem w jakości HD na naszym kanale YouTube.

Program zrealizowany w Fabryce Porcelany w Katowicach.

Partnerem odcinka jest JSW S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim !!!
%d