Praca wre !

Rok 2020 zobowiązuje. Wkrótce kolejne odcinki programu Marianny Dufek na naszej stronie i antenie TVP3 Katowice.

Informacje o gościach będziemy dawkować, aby wywołać zainteresowanie. Pierwszym gościem Marianny Dufek w 2020 roku jest Marta Fox. Poetka, powieściopisarka, eseistka. Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, eseje, wiersze). Jej poezja była tłumaczona na język angielski, niemiecki, portugalski, francuski, hiszpański.

Urodzona co prawda 1 stycznia w Siemianowicach Śląskich, ale od urodzenia mieszka w Katowicach. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka.

Zanim obejrzycie rozmowę Marianny z Martą, fragment wywiadu, który pisarka przeprowadziła sama ze sobą:

– Czy masz przyjaciół? – Mam nadzieję, że kilku. Na więcej mnie nie stać, ani emocjonalnie, ani czasowo, bo przyjaźnie trzeba pielęgnować.

– Czy jesteś samotna? – Tak, czasem czuję się samotna, choć nie jestem sama. Czasem lubię tę swoją samotność. Czasem jej nienawidzę. To takie uczucie, kiedy masz wrażenie, że choćbyś nie wiem jak blisko z kimś była, to on i tak nie zrozumie, co w tobie siedzi i gra.

– Czy lubisz chodzić po górach? – Ani trochę, góry lubię podziwiać z tarasu.

– Jaki kolor lubisz?

– To zależy od tego jak się czuję. Jeśli jak kolor czarny, to lubię czarny, jeśli jak czerwony, to czerwony.

Należy do Towarzystwa Kultury Teatralnej, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Otrzymała Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej w 1989 – proza i 1994 – poezja.

Za książkę „Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu” otrzymała nagrodę XX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000.

Była dwukrotnie stypendystką Ministerstwa Kultury.

Kolejny odcinek “Portretu subiektywnego” już wkrótce na antenie TVP3 Katowice. Partnerem programu jest Miasto Katowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.